Євген Демченко, founder в demch.co, м. Київ
Власник компанії, що розробляє сайти для громадських організацій та ініціатив. Засновник всеукраїнського волонтерського руху «Твоя країна».
У життя Євгена IT також увірвалося разом із громадською діяльністю. Здобувши технічну освіту й цікавлячись технологіями, Євген почав популяризувати громадські ініціативи в мережі через сайти. Усе це, починаючи з 2007 року, вилилося в заснування власної веб-студії, що розробляє сайти для громадських організацій.
Як і всі наші герої, Євген потрапив у волонтерську сферу випадково: на проекті, що відбувався на Хортиці, познайомився з активістом, який і розповів про велику молодіжну організацію. Після повернення додому Євген вступив до Харківської ФРІ (тієї самої організації, у якій активістом був наш герой Сергій).
«Я подружився з харківськими фришниками й почав долучатися до проектів. Ми робили те, що нам подобалося й боліло. Наприклад, зорганізували вечірку в літературному музеї, де показали старі українські кліпи, улаштували вікторину й обговорення. Так, ми це робили з розважальною метою, але в такий спосіб збирали в Харкові навколо себе українськомовних людей і тих, хто мислить по-українському».
Були й інші проекти з високою метою. Волонтери вирішили відстежити обіцянки політиків у кампанії «Обіцянки луснули, ти проколовся», яка відбувалася за ініціативи «Молодіжної варти». Саме Євген тоді завдяки навичкам програмування зробив один зі своїх перших сайтів, де підсумував дослідження обіцянок.
Відтак активісти вирішили подати проект на конкурс молодіжних проектів від міськради, але не виграли його. Дізнавшись, хто здобув перемогу, вирішили простежити, куди пішли виграні гроші. З’ясувалося, великі кошти витратили на ніщо, а проекти залишися на папері.
Урятування харківського кінотеатру «Боммер»
Найгарячішою акцією, у якій брав участь Євген, стала боротьба за кінотеатр «Боммер», який хотіли продати. «Ми вирішили, що це несправедливо, що кінотеатр має жити й показувати фільми, а не перетворитися на черговий торговий центр або студію. Наша кампанія тривала п’ятнадцять місяців, удалося змобілізувати всеукраїнську акцію й зібрати п’ять тисяч підписів. Урешті-решт, облрада скасувала рішення про продаж будівлі кінотеатру через великий суспільний резонанс». За деякий час Євген став головою організації на всеукраїнському рівні й доклав багато зусиль для створення цінностей ФРІ й розв’язання багатьох інституційних штук.
Бюджетні подорожі для молоді «Твоя країна»
Подорожі люблять усі, а бюджетні — й поготів. Євген каже, що ідею всеукраїнського руху багато років носив у голові, але каталізатором стала Революція гідності. «На той час я відвідав кілька майданів у різних містах. Зрозумів, що люди мають різну картинку, різну правду, але бракує якоїсь системи, яка б цю правду синхронізувала. Усі міста різні, але ми всі українці. У ФРІ є традиція приїжджати одне до одного на проекти чи просто так. Харків’яни люблять дружити з львів’янами; донеччанам подобається спілкуватися з лучанами. Мені хотілося поширити це за межі організації. Наприкінці 2014 року я розписав ідею „Твоєї країни“, і ми почали діяти. Перші візити були до Харкова й Івано-Франківська, а далі закрутилося».
Суть проекту в тому, що команда волонтерів організовує у своєму місті програму, екскурсії, тренінги, домовляється з місцевими про поселення на три-чотири дні й відбирає гостей за допомогою анкети. Кошти, які знадобляться таким мандрівникам, мінімальні — на квитки та їжу. Ідея «Твоєї країни» в тому, що кожен куточок країни цінний і цікавий. Треба побачити все та з усіма поспілкуватися, стерти кордони й зруйнувати стереотипи. За п’ять років проведено 329 візитів, 3276 людей узяло участь у проекті, 60 міст і містечок приймають візити.
Власний бізнес
«В IT я прийшов через громадську діяльність і залишився. Роблячи різні сайти для ФРІ, здобув досвід у цій ніші. До мене почали звертатися інші організації. Я зрозумів, що хочу допомагати класним громадським ініціативам ставати помітними в інтернет-просторі й грамотно показувати свої переваги».
Завдяки розумінню, як працює третій сектор і як налагодити взаємодію з людьми, Євген почав одержувати нові замовлення. Спочатку як фрілансер, а потім удалося заснувати компанію. Серед клієнтів demch.co TEDx Kyiv, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Громадське радіо, ГО «Центр протидії корупції» й багато інших.
Ініціатив і добрих справ багато не буває. Чудово, що в Україні є люди, готові робити щось безплатно для суспільства за покликом душі